Переглянули: 474
2 0
Час на читання:2 Хвилин, 5 Секунд

Письменник-ювіляр Р. Л. Стівенсон

13 листопада 2020 року виповнється 170 років від дня народження Роберта Льюїса Стівенсона – англійського письменника шотландського походження, якого часто вважають автором однієї книжки – роману “Острів Скарбів”. Незважаючи на це, Стівенсон був неоднозначним людиною, а його найвідоміший роман насправді більш глибокий, ніж це може здатися.

Народився майбутній письменник в Единбурзі – культурній та політичнії столиці Шотландії.

Предки з боку батька автора були фермерами, мельниками, садівниками, а його дід був відомим інженером, який займався спорудженням мостів, маяків і хвилерізів. Справу діда продовжили батько і брати письменника.

По лінії матері майбутній письменник належав до старовинного і відомого роду Белфур.

Вперше письменник Роберт Стівенсон заявив про себе у віці шістнадцяти років. На кошти його батька була видана невелика книжечка “Пентландське повстання. Сторінки історії, 1666 рік”. Тут юний автор описував двохсотрічні повстання селян в Шотландії.

Першим серйозним твором став роман “Дороги”. Назва дуже символічна, оскільки, незважаючи те, що Стівенсон був хворобливою людиною, його життєві потреби і душевні пориви примушували його багато подорожувати.

У 1880 році Стівенсону поставили діагноз — сухоти. У пошуках цілющого клімату він відвідав Швейцарію, південь Франції, Борнмут (Англія) і у 1887–1888 роках Саранак-Лейк в штаті Нью-Йорк. Частково із-за поганого здоров’я, частково щоб зібрати матеріал для нарисів, Стівенсон з дружиною, матір’ю і пасинком відправився на яхті в південні області Тихого океану. Вони відвідали Маркизькі острови, Туамоту, Таїті, Гаваї, Мікронезію і Австралію, і придбали ділянку землі на Самоа, вирішивши надовго влаштуватися в тропіках. Своє володіння він назвав Вайліма (П’ятиріччя). Клімат острова пішов йому на користь: у просторому плантаторському будинку у Вайліме були написані деякі з кращих його творів.

У тому ж будинку 3 грудня 1894 року він раптово помер. Самоанці поховали його на вершині сусідньої гори. На могильній плиті накреслені слова з його знаменитого “Заповіту” («Під неосяжним зоряним піднебінням»). Успіх відомих книг Стівенсона частково пояснюється цікавістю обраних тем: піратські пригоди на “Острові скарбів”, фантастика жахів у “Дивній історії доктора Джекіла і містера Хайда” і дитяче захоплення у “Дитячому квітнику віршів”.

Познайомитися з альтернативним поглядом на творчість письменника можна у фільмі Стівена Фрірза “Мері Райлі”, сюжет якого заснований на романі американської письменниці Валері Мартін, в якому та показала події повісті Р. Стівенсона “Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда” очима служниці Мері Райлі. Головні ролі у фільмі виконали Джулія Робертс і Джон Малкович.

У бібліотеці представлені наступні твори автора:

  • Стивенсон Р. Л. Похищенный или приключения Дэвида Бэлфура
  • Стивенсон Р. Л. Потерпевшие кораблекрушение
  • Стивенсон Р. Л. Остров сокровищ
  • Стівенсон Р. Л. Корабельна катастрофа
  • Стівенсон Р. Л. Острів скарбів