Переглянули: 221
0 0
Час на читання:3 Хвилин, 15 Секунд

Письменник-ювіляр І. О. Бунін

22 жовтня у світі відзначалося 150-річчя із дня народження Івана Олексійовича Буніна.

Іван Бунін (22(10). 10.1870–08.11.1953) – російський письменник. Народився в м. Воронеж (нині місто в РФ). Перший поетичний твір надрукував 1887. У ранній поезії і прозі змальовував природу сільської Росії (поетична зб. “Під відкритим небом”, оповідання “Танька”, “На хуторі”). Почесний акад. Петерб. АН (1909). На поч. 90-х рр. 19 ст. жив і працював у Полтаві, Харкові, відвідував Київ, Черкаси, Чигирин, Миргород. Враженнями від перебування в Україні сповнені оповідання “Лірник Родіон”, “Ліка”. Підтримував стосунки з М.Коцюбинським та В.М.Гнатюком. У спогадах про ті часи Бунін зазначав:

“Для мене відкрилася краса природи, глибокий зв’язок художніх створінь з батьківщиною їхніх творців, захопливість вивчення народу й поезія свободи й волі у “мандрівному житті…”.

Ще у юнацьких роках Іван Бунін відкрив для себе Україну у творах Миколи Гоголя “Старосвітські поміщики” та “Страшна помста”, що стало переломним моментом у формуванні його світогляду.

Проте, вперше здійснити подорож, до України зокрема до місць, які поставали в уяві юнака такими цікавими та незвіданими, йому вдалося лише у 1889 році, коли Бунін приїхав до Харкова провідати брата Юлія, який на той момент жив там. Дружина Буніна Віра Муромцева у своїх спогадах “Життя Буніна. Розмови з пам’яттю” згадує: “У Харкові Бунін знайомиться з українською літературою, зачитується та перекладає російською твори Шевченка”.

Любов Буніна до творчості Тараса Шевченка була надзвичайною. У червні 1890 року, юний Бунін, заощадивши трохи коштів, зароблених в редакції Орловського вісника, вирішує відправитися до Канева, на могилу Кобзаря. За спогадами дружини, письменник на той момент вже понад півтора року захоплювався генієм Шевченка. “Він був його кумиром, якого Бунін вважав окрасою літератури. Жодна з могил видатних діячів не справляла на нього такого сильного враження, як могила Т. Шевченка”. “Чайка скиглить, літаючи, мов за дітьми плаче, сонце гріє, вітер віє на степу козачим”. Це Шевченко,- цілком геніальний поет”.

Свою шану Кобзарю Іван Бунін виражає у статті “Пам’яті Т. Шевченка” у 1891 році з нагоди 30 річниці з дня смерті Шевченка. Впродовж життя Бунін неодноразово звертається до спадщини велетня українського слова, перекладаючи його вірші, зокрема “Заповіт” та “Закувала зозуленька”.

Маючи від природи надзвичайно емоційний та непосидючий характер, Бунін прагне нових вражень від подорожей Україною, такими омріяними для нього місцями.

Одна із таких мандрівок Буніна детально описана в новелі “Козацьким ходом” (Одеса 1898 р.), де автор розповідає про свою першу юнацьку мандрівку Дніпром на завантаженій дровами барці “Чайка”.

“Я багато читав перед тим, про Україну, про Запорозьку Січ, часто малював собі в уяві бурхливі дніпровські пороги і переїзди через них «козацьким ходом”, тобто прямим шляхом через їх вири… Жодна подорож так не відбилась так у моїй душі, як ці нетривалі блукання…”,- зазначав Бунін.

У передреволюційні роки значно розширив тематичну спрямованість прози, відображав зрушення у суспільній свідомості представників різних верств (“Суходіл”, “Хороше життя”, “Брати”). Продовжував традиції російського реалізму, певний час перебував під впливом світогляду толстовців. Жовтневу революцію 1917 сприйняв критично. Емігрував до Франції. Прозові твори емігрантської доби позначені заглибленням у сферу інтимних переживань людини. В оповіданнях “Митькове кохання”, “Справа корнета Єлагіна”, циклі новел “Темні алеї”, романі “Життя Арсеньєва” Б. передав світосприйняття вигнанця, розлученого з Батьківщиною. Пізні твори Буніна сповнені трагічного пафосу.

Буніну належать спогади про відомих російських дореволюц. і рад. письменників Л.Толстого, А.Чехова, М.Горького, О.Блока та ін. Перекладав твори Д.Байрона, А.Міцкевича, Т.Шевченка.

Лауреат Нобелівської премії (1933). Помер у м. Париж.

Статтю підготовлено за матеріалами Енциклопедії історії України та газети “Вечірній Київ”.

І звісно Харків теж залишив слід у житті Івана Буніна.

У бібліотеці доступні наступні твори письменника:

  • Библиотека мировой литературы для детей. Короленко В. Г., Куприн А. И., Бунин И. А.
  • Бунин И. А. Сочинения (в 6 томах)
  • Бунин И. А. Избранное
  • Бунин И.А. Избранные сочинения
  • Бунин И. А. Поэзия и проза
  • Бунин И. А. Рассказы
  • Бунин И. А. Деревня. Повести и рассказы
  • Бунин И. А. Антоновские яблоки
  • Бунин И.А. Жизнь Арсеньева
  • Бунин И. А. Господин из Сан-Франциско